понеделник, 9 май 2011 г.

ЩЕ КАРАМЕ КОЛИ И ПОД ВОДАТА


Швейцарската компания "Рипспийд" създаде автомобил, който може да се движи под водата.

Автомобилът е конструиран като са използвани модерни морски технологии, както и три електромотора.
Той може да развива 110 километра в час на сушата и 3 километра в час под водата.
Конструкторите на уникалната кола са се вдъхновили от филма за Джеймс Бонд "Шпионинът, който ме обичаше", където актьорът Роджър Мур кара бял спортен автомобил по дъното на морето.

Ще караме ли автомобили с морска вода?

Сравнително по-ново откритие дава възможност морската вода да се използва за гориво, включително и при автомобилите.
Изобретателя инженер Джон Канзиус (John Kanzius) е създал апарат, който позволява да изгаря солена вода, превръщайки я в гориво, съобщи Pittsburgh Post-Gazette.
Изобретението на инж. Канзиус вече беше наречено най-значителното откритие в науката за последните 100 години.
В изобретеното устройство водата се подлага на въздействие от радиовълни, които отслабват връзките между нейните компоненти и се освобождава водород. При наличието на искра този водород се възпламенява и гори с равномерен пламък, чиято температура може да превиши 1600 градуса по Целзий.
Според инженерът водата не трябва да се подлага на никакво специално почистване. Може да се използва всякаква солена вода, включително и взета непосредствено от морето. Особено важно е, че остатъчните продукти са напълно безвредни за околната среда – изходният продукт е отново вода.
В момента изобретението преминава изпитания и ако експериментите потвърдят, че получената енергия е по-голяма от загубите за генериране на радиовълни, той може да се използва масово например при автомобилите. Преимуществата на тази технология са напълно очевидни, тъй като солената вода е напълно достъпна в почти всики региони на Земята, а количеството й може да се приеме за неограничено.
63-годишният инж. Канзиус е направил своето откритие съвсем случайно. В продлъжение на много години той се опитвал да намери начин за алтернативна химиотерапия – метод за унищожаване на ракови клетки с помощта на радиовълни. Когато демонстрирал действието на своя апарат на колегите си, някой забелязал, че има кондензация в тестовата тръба и предложил метода да се използва за пречистване на водата. Когато поставили в тръбата морска вода тя се запалила от случайна искра.
Инж. Канзиус подава заявка за патент: използване на солена вода като алтернативно гориво, но умира от пневмония през февруари 2009 г. и отново не е ясно ще бъде ли въведена технологията и кой ще държи патентните права. Този път не става въпрос за български емигрант живеещ в чужбина и вероятно шансовете за въвеждането на двигатели работещи с морско гориво са доста по-големи.